VIII Niedziela Zwykła – 2 marca 2014 r.

1. W minionym czasie odbyło się spotkanie Rady Ekonomicznej podczas którego prócz bilansu za ubiegły rok, podjęto kwestie dotyczące zapobieżenia zamakaniu wieży i ściany za ołtarzem naszego kościoła. Na spotkaniu byli obecni eksperci od budownictwa. W związku z tym, że kościół jest budowany z cegły „szczelinówki”, która w części wieżowej ulega szybkiej degradacji uznali, że należy podjąć działania mające na celu zabezpieczenie tej części przed działaniem wilgoci i mrozów. W toku dyskusji wyłoniły się dwa zasadnicze poglądy. Większa część zebranych optowała za usunięciem starej, popękanej cegły i obmurowanie wieży cegłą pełną, co najprawdopodobniej na długo rozwiązałoby problem zamakania. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósłby ponad 50 tys. zł. Mniejsza część zebranych była zdania, że należy na nowo wypełnić fugi oraz zabezpieczyć całość preparatem konserwującym, co na pewno również utrudni przemakanie, z tym, że nie ma gwarancji na jak długo. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósłby ok. 10 tys. zł. W tym momencie chciałbym zapytać o zdanie obecnych w kościele parafian. Przy wyjściu z kościoła znajdują się kartki z opisem jednej i drugiej możliwości, proszę postawić krzyżyk w kratce przy wybranej przez siebie opcji i kartkę wrzucić do urny. Jeśli wybierzemy opcję tańszą, to remontu dokonamy ze środków zbieranych w ramach składki inwestycyjnej, jeśli wybierzemy opcję droższą poproszę o dodatkową ofiarę w kopertach po 50 zł od domu. Licząc, że 800 rodzin zechce tę ofiarę złożyć, otrzymamy wtedy potrzebne 40 tys. zł. Proszę się zastanowić i odpowiedzialnie pomóc mi w podjęciu ostatecznej decyzji.

2. Dziś I niedziela miesiąca, po Mszy św. o godz. 8.00, swoje spotkanie ma Wspólnota Żywego Różańca. Od tej niedzieli rozpoczynają się Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.

3. W najbliższym tygodniu odbędą się spotkania kandydatów do bierzmowania z klas I i II gimnazjum zgodnie z dotychczasowym planem.

4. W poniedziałek, 3 marca w hotelu Bazar o godz. 19.00 odbędzie się kolejna debata poznańska pt. Po co komu cierpienie? Gośćmi spotkania będą: Anna Dymna, Krzysztof Ziemiec, prof. Jacek Łuczak.

5. W środę rozpoczynamy Wielki Post – czas refleksji, pokuty i wynagrodzenia za grzechy. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 8.00, 16.30 i 19.00. Podczas Mszy św. poświęcenie popiołu i posypanie nim głów. Po Mszach św. zbiórka do puszek na potrzeby Caritas Archidiecezji Poznańskiej. O godz. 18.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6. W Popielec osoby między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, tzn. osoby te nie tylko nie spożywają potraw mięsnych w tym dniu, ale również zmniejszają ilość posiłków do trzech (jeden do syta i dwa skromne). Wszystkie przepisy postne zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej naszej parafii.

7. Z racji I czwartku miesiąca w kaplicy o godz. 18.15 – Godzina Święta – modlitwa za kapłanów i wszystkich powołanych do wyłącznej służby Bożej.

8. W I piątek miesiąca adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź św. od godz. 15.00, następnie Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16.30 i dalsza część spowiedzi do godz. 18.00. O godz. 18.00 Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Msza św. oraz Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych. Odwiedziny chorych przez Ks. Proboszcza od godz. 8.30.

9. W sobotę odbędzie się zbiórka ministrantów – godz. 10:00 kandydaci i ministranci młodsi, godz. 10:30 ministranci starsi i lektorzy. Po Mszy św. wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 20.00 zakończona Apelem Jasnogórskim.

10. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W tym roku kazania wygłosi ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot, który od wielu lat prowadzi w naszej parafii Krąg Biblijny. Przyszła niedziela jest II niedzielą w miesiącu, a więc w naszym kościele składka na inwestycje parafialne.

11. Przez Wielki Post można składać Daninę diecezjalną. Zebrane fundusze przeznaczane będą na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji. Koperty na tę daninę są wyłożone w przedsionku kościoła. Uprzejmie prosimy o podanie wysokości ofiarowanej kwoty, nazwiska i adresu ofiarodawcy. Swoją ofiarę można również przekazać na konto parafialne z zaznaczeniem celu wpłaty. Nr konta: 72 1240 1763 1111 0000 1812

11. Bóg zapłać za zrozumienie i złożenie Daniny diecezjalnej.

12. Z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II przygotowujemy się do realizacji spektaklu wg sztuki Karola Wojtyły „Przed sklepem Jubilera”. Reżyser Przemysław Basiński zaprasza chętnych do zagrania w tej sztuce. Pierwsza próba w piątek 14 marca godz. 19:00 w sali na probostwie. Od naszego zaangażowania zależeć będzie rozmach z jakim zrealizujemy ten spektakl. Zapraszamy do współpracy.

13. Można dokonywać wpłat na pielgrzymkę autokarową do Krakowa i Łagiewnik. Wyjazd 22 marca o godz. 4.00, a powrót 23 marca 2014 r. ok. godz. 21.00. Wspólne posiłki: obiad i kolacja pierwszego dnia oraz śniadanie drugiego dnia. Pozostałe posiłki we własnym zakresie. Koszt całkowity wyjazdu: 190 zł.

14. W związku z kanonizacją bł. Jana Pawła II organizowane są wyjazdy do Rzymu. Oferty proponowane przez Biuro Podroży Mediterraneum znajdują się w gablotach. Jako wyjazd parafialny oferujemy pielgrzymkę autokarową w dniach 24.04 – 01.05.2014r. Koszt wyjazdu: 1.890 zł (wpłata 1/3 przy zapisie). Zapisy w zakrystii.

15. Nasza parafia ma możliwość skorzystania z 1% odpisu podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. W tym celu na oświadczeniu podatkowym wpisujemy KRS nr: 0000224658, należący do Caritas Poznańska – Zakład Charytatywno-Opiekuńczy, wyliczoną kwotę oraz tzw. cel szczegółowy: Jadwiga Śląska – Poznań.

16. Zmarł śp. Jan Stypiński zam. przy ul. Kaliowej, Msza św. pogrzebowa w poniedziałek 3 marca o godz. 10.00, a pogrzeb o godz. 11.50 na cmentarzu junikowskim. Wieczny odpoczynek…

ks. Benedykt Glinkowski – proboszcz