VII Niedziela Zwykła – 19 luty 2012 r.

1. Dziś, o godz. 15.00 Msza św. w kaplicy i spotkanie Grupy Modlitwy o. Pio.

2. Od niedzieli do soboty włącznie trwa 45. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników.

3. W środę rozpoczynamy Wielki Post – czas refleksji, pokuty i wynagrodzenia za grzechy. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 8.00, 16.30 i 19.00. Podczas Mszy św. poświęcenie popiołu i posypanie nim głów. Po Mszach św. zbiórka do puszek na potrzeby Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

4. W Popielec osoby między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, tzn. osoby te nie tylko nie spożywają potraw mięsnych w tym dniu, ale również zmniejszają ilość posiłków do trzech (jeden do syta i dwa skromne). Wszystkie przepisy postne zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej naszej parafii.

5. Od Środy Popielcowej przez cały Wielki Post można składać Daninę diecezjalną. Zebrane fundusze przeznaczane będą na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji. Koperty na tę daninę są wyłożone w przedsionku kościoła. Proszę o wpisanie nazwisk i adresów ofiarodawców. Ofiary składamy do skarbony za ławkami. Bóg zapłać za zrozumienie i złożenie Daniny diecezjalnej.

6. Od Środy Popielcowej rozpoczynają się dni modlitw o ducha pokuty. O godz. 18.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a o godz. 21.00 cicha adoracja Najświętszego Sakramentu.

7. W czwartek, 23 lutego br. godz. 1830, zostanie odprawiona w naszym mieście tradycyjna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się ona Mszą św. w poznańskiej Farze o godz. 1800 i uda się na Plac A. Mickiewicza. W tym roku również nasza parafia została poproszona o niesienie krzyża. Proszę o zgłoszenie się 10 osób, które poniosą krzyż od XIII stacji, która będzie usytuowana na skrzyżowaniu ulic św. Marcin i Kościuszki. W czasie Drogi Krzyżowej niesiony będzie Krzyż – relikwia, którym Ojciec Bänsch błogosławił uwięzionych w Niemczech i ponad 1800 skazanych na śmierć w więzieniu w Dreźnie, w tym zamordowanych w 1942 r. wychowanków oratorium salezjańskiego – błogosławionych męczenników – „Poznańską Piątkę”.

8. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 16.30, dla młodzieży i dorosłych po wieczornej Mszy św., a więc o godz. 18.30.

9. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W tym roku kazania wygłosi ks. mgr Marcin Czujek – sędzia Metropolitalnego Sądu Duchownego w Poznaniu.

10. Trwa peregrynacja Ikony św. Rodziny po naszej parafii. Ikonę zabieramy po Mszy św. o godz. 11.00, przynosimy do naszych domów, stawiamy w godnym miejscu i w najbliższym tygodniu staramy się gromadzić przy niej na modlitwie w gronie rodziny i w intencji rodziny. Ikonę po tygodniu przynosimy do kościoła tak, by po Mszy św. o godz. 11.00, inna rodzina mogła zabrać ją do siebie. Do Ikony dołączone są propozycje modlitw. W zakrystii przyjmujemy zapisy przyjmujących Ikonę św. Rodziny na uzgodnione terminy.

11. Nasza parafia ma możliwość skorzystania z 1% odpisu podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. W tym celu na oświadczeniu podatkowym wpisujemy KRS nr: 0000224658, należący do Caritas Poznańska – Zakład Charytatywno-Opiekuńczy, wyliczoną kwotę oraz tzw. cel szczegółowy: Jadwiga Śląska – Poznań. Pozyskane tą drogą środki zostaną przeznaczone na dokończenie budowy łagodnego podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy naszym kościele. Inwestycja zostanie wykonana wiosną 2012 r. Ulotki ukazujące właściwy sposób wypełnienia oświadczenia podatkowego znajdują się na półce z czasopismami.

12. W Wielki Poniedziałek planujemy przedstawić w kościele i dziedzińcu przed kościołem Misterium Pasyjne zatytułowane „Jezus z Nazaretu”. Teksty będą czytane przez rodziny naszej parafii – prosimy chętnych aby się zgłosili. Byłoby pięknie, gdyby były to rodziny bierzmowanych w tym roku. Ponadto, potrzebna będzie pomoc techniczna w zakresie oświetlenia, nagłośnienia i przygotowania elementów dekoracji. Bliższe informacje u ks. Proboszcza. Zapraszamy do współpracy również tych, którzy mają wątpliwości w wierze!

13. Dnia 20 marca br. przeżywać będziemy wizytację kanoniczną, której dokona ks. bp Zdzisław Fortuniak. Szczegółowy plan tej wizyty biskupiej jest podany na tablicy ogłoszeń oraz stronie Internetowej.

14. W minionym tygodniu zmarli: Artur Pankowiak – nasz były organista, Msza św. pogrzebowa i pogrzeb odbyły się w miniony czwartek w Dobrzycy; Marianna Kurcewicz, zam. przy ul. Margaretkowej, Msza św. pogrzebowa w czwartek 23.02.1012 r. o godz. 9.30, a pogrzeb o godz. 11.10 na cmentarzu junikowskim. Wieczny odpoczynek…

ks. Benedykt Glinkowski – proboszcz