IX Niedziela Zwykła – 6 marzec 2011 r.

1. W minionych dniach miały miejsce spotkania Rady Duszpasterskiej i Rady Ekonomicznej podczas których podjęto tematy zadań duszpasterskich jakie stoją przed naszą parafią w najbliższym czasie oraz stan ekonomiczny i możliwości inwestycji remontowych w budynkach kościelnych. O szczegółach parafianie będą informowani na bieżąco.

2. Dziś, po Mszy św. o godz. 8.00, swoje spotkanie ma Wspólnota Żywego Różańca.

3. W środę rozpoczynamy Wielki Post – czas refleksji, pokuty i wynagrodzenia za grzechy. Msze św. w Środę Popielcową o godz. 8.00, 16.30 i 19.00. Podczas Mszy św. poświęcenie popiołu i posypanie nim głów. Po Mszach św. zbiórka do puszek na potrzeby Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

4. W Popielec osoby między 18 a 60 rokiem życia obowiązuje post ścisły, tzn. osoby te nie tylko nie spożywają potraw mięsnych w tym dniu, ale również zmniejszają ilość posiłków do trzech ( jeden do syta i dwa skromne). Wszystkie przepisy postne zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej naszej parafii.

5. Od Środy Popielcowej przez cały Wielki Post można składać Daninę diecezjalną. Zebrane fundusze przeznaczane będą na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji. Koperty na tę daninę są wyłożone w przedsionku kościoła. Proszę o wpisanie nazwisk i adresów ofiarodawców. Ofiary składamy do skarbony za ławkami. Bóg zapłać za zrozumienie i złożenie Daniny diecezjalnej.

6. Od Środy Popielcowej rozpoczynają się dni modlitw o ducha pokuty. O godz. 18.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a o godz. 21.00 cicha adoracja Najświętszego Sakramentu.

7. W czwartek, 10 marca br. godz. 1830, zostanie odprawiona w naszym mieście tradycyjna Droga Krzyżowa. Rozpocznie się ona Mszą św. w poznańskiej Farze o godz. 1800 i uda się na Plac A. Mickiewicza. W tym roku podczas Drogi Krzyżowej rozważane będą teksty Sługi Bożego Jana Pawła II, który dnia 1 maja zostanie ogłoszony błogosławionym. W czasie Drogi Krzyżowej nieść będziemy Krzyż, który trzymał Jan Paweł II w swych rękach w Wielki Piątek 2005 roku w swej kaplicy odprawiając Drogę Krzyżową, czyli na tydzień przed swoją śmiercią.

8. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 16.30, dla młodzieży i dorosłych po wieczornej Mszy św., a więc o godz. 18.30.

9. W sobotę od wieczornej Mszy św. rozpoczniemy Rekolekcje Parafialne. W tym roku poprowadzi je, znany w naszej wspólnocie biblista, ks. Artur Andrzejewski. Będą one trwały do środy (16.03).

10. Przyszła niedziela jest II niedzielą miesiąca, w naszym kościele składka na inwestycje parafialne.

11. W tym tygodniu, w dniach 9-11 marca 2011 r. odbędą się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne – ich temat: „Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa” (św. Hieronim). Dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej będą brać udział w spotkaniach z rekolekcjonistą – ksiądzem Przemysławem Tyblewskim oraz w zajęciach szkolnych prowadzonych przez katechetów i nauczycieli. W ramach tych zajęć zobaczą m. in. Przedstawienie o proroku Jonaszu, pantomimy ewangelizacyjne i biblijne, prezentację multimedialną o Ziemi Świętej, wezmą udział w licznych konkursach wiedzy biblijnej i religijnej. Celem rekolekcji jest pogłębienie przyjaźni z Panem Bogiem oraz poznawanie Biblii, która pozwala poznawać Chrystusa. Rekolekcje zakończy Marsz dla Jana Pawła II, który przejdzie ze szkoły do kościoła, gdzie rekolekcje zakończy Msza święta.

12. We wszystkie niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W tym roku kazania wygłosi ks. mgr Mirosław Musiał.

13. W dniach 1-3 kwietnia Duszpasterstwo Młodzieży naszej parafii organizuje dni skupienia w Ceradzu Kościelnym. Szczegółowe informacje oraz zapisy u Moniki Kaszkowiak lub ks. Bartosza do 20 marca br. Koszt wyjazdu: 50 zł.

14. Pielgrzymki parafialne: Licheń dnia 14 maja 2011 r., koszt : 35 zł, zapisy w zakrystii; śladami św. Jadwigi Śląskiej w dniach 2-5 lipca 2011 r., koszt: 895 zł, szczegółowy plan na tablicy ogłoszeń, zapisy wraz z wpłatą 200 zł w zakrystii.

15. Pielgrzymki diecezjalne: beatyfikacja Jana Pawła II – szczegóły na plakacie; jesienią 2011 r. do sanktuarium w Łagiewnikach jako dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II.

16. W minionym tygodniu przeprowadzono prace remontowe w salach pod kościołem. W jednej przełożono płytki ze względu na rozwarstwienie się „wylewki” i podniesienie płytek, a w drugiej wycyklinowano i wylakierowano parkiet. Bóg zapłać wszystkim wykonawcom prac, szczególnie p. Henrykowi Patanowi za nieodpłatne wycyklinowanie parkietu. Inwestycję wykonano z ofiar kolędowych.

17. Nasza parafia ma możliwość skorzystania z 1% odpisu podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. W tym celu na oświadczeniu podatkowym wpisujemy KRS nr: 0000224658, należący do Caritas Poznańska – Zakład Charytatywno-Opiekuńczy, wyliczoną kwotę oraz tzw. cel szczegółowy: Jadwiga Śląska – Poznań. Pozyskane tą drogą środki zostaną przeznaczone na budowę łagodnego podjazdu dla osób niepełnosprawnych przy naszym kościele. Ulotki ukazujące właściwy sposób wypełnienia oświadczenia podatkowego znajdują się przy okienku Caritas.

ks. Benedykt Glinkowski – proboszcz